K čemu slouží tento web?

Účelem tohoto webu je usnadnit lidem nákupování a prodávání bitcoinů za Kč. Uživatelé mohou zvěřejňovat své obchodní požadavky a až web najde dva slučitelné požadavky, pošle oběma uživatelům mail. Pak už je to jen na nich, aby se dohodli, jak si peníze a bitcoiny vymění.

Co je to bitcoin?

Jednoduchá otázka, složitá odpověď. Zkuste se podívat na Wikipedii.

Co musím udělat, abych na tomto webu mohl inzerovat koupi nebo prodej bitcoinů?

V podstatě si jen zaregistrovat svoji e-mailovou adresu (na záložce Registrace a kredity), přes kterou budete potvrzovat svoje obchodní požadavky. Když na tomto webu zadáte svůj požadavek, pošle Vám e-mail s adresou webové stránky, přes kterou svůj požadavek zveřejníte.

Protože je ale internet plný různých vtipálků, kteří by tady mohli zveřejňovat požadavky, aniž by opravdu chtěli obchodovat, je zveřejňování inzerátů "zpoplatněno". Po zveřejnění každého inzerátu se kredit evidovaný pro registrovanou e-mailovou adresu sníží o 1. Inzeráty lze zveřejňovat, dokud je kredit evidovaný pro danou e-mailovou adresu kladný.

Při registraci své e-mailové schránky uživatel zadává i identifikátor platby (nebo identifikátor slíbeného kreditu) provedené ve prospěch severu bitcoiny.cz. Další doplňování kreditu se provádí přes ten samý formulář, kde se provádí i registrace.

Hlavně ale musíte být srozuměn s tím, že pokud Vám najdeme partnera, je třeba se s ním dohodnout a provést obchod. A to i když se během (několikadenního) dohadování běžná cena změní.

Co když bych chtěl změnit požadovaný objem nebo nejhorší přijatelný kurz u svého požadavku?

V emailu s odkazem na aktivační web požadavku je i odkaz na stránku, kde můžete měnit některé vlastnosti požadavku. Není možné zvyšovat absolutní hodnotu objemu požadavku.

Pokaždé, když změníte vlastnosti požadavku, bude Váš kredit snížen o 0.1 .

Co je to ten obchodní požadavek?

Za obchodní požadavek na tomto webu považujeme soubor údajů o Vašem požadavku na zobchodování bitcoinů. Konkrétně tedy:

Co znamená záporný objem požadavku?

Při výpisu objemů požadavků se na tomto webu můžete setkat i se zápornými čísly. Kdo bitcoiny kupuje, chce jich mít víc než doteď, požaduje tedy kladný objem. Kdo bitcoiny prodává, chce aby mu ubyly, proto je objem záporný.

Při zadávání požadavku se požadovaný směr obchodu nastavuje klikatelným přepínačem.

Jak systém hledá obchodní partnery?

Pokaždé, když někdo přidá svůj požadavek, zkusí systém najít již dříve evidovaný požadavek, který by alespoň z části uspokojil ten právě přidaný (k nabídce BTC se hledají poptávky po BTC a naopak). Pokud se vhodných "protipožadavků" podaří najít víc, vybere se z nich ten, kde je největší rozdíl kurzů (oproti tomu právě přidanému požadavku) a pokud jich je víc se stejným kurzem, tak z nich ten nejstarší.

Pak se zbývající objem obou požadavků (v BTC) sníží o objem toho z nich, který je menší (v absolutní hodnotě), a oběma uživatelům je odeslán e-mail. V e-mailu je navržený kurz (stanovený jako aritmetický průměr kurzů z požadavků) a objem v BTC.

Dále systém zkouší párovat všechny požadavky (dokud to jde), snižuje jejich zbývající objemy a posílá e-maily.

Jak fungují kredity?

Kredity na tomto serveru vznikají buď automatizovaně na základě placené SMS (cena SMS včetně DPH je totožná s počtem kreditů). Anebo provozovatel kredity vytvoří "ručně" po došlé platbě v BTC (1 kredit stojí tisícinu BTC) nebo ze známosti.

Chtěl bych mít možnost přidat ke svému požadavku nějaké komentáře

Dokud existuje jen automatické zpracování požadavků, nemají komentáře smysl. Časem bude přidána možnost odpovědět na konkrétní požadavek svým protipožadavkem. Pak budou mít komentáře smysl a budou zavedeny. Máte o tuto možnost zájem? Pošlete e-mail, ať vím, že má smysl tohle řešit. Díky.

V čem se tento server liší od bitcoinových burz?
  1. Bitcoinové burzy nejsou v češtině.
  2. Bitcoinové burzy se nezajímají o české koruny.
  3. Pro Čecha je těžké poslat na existující bitcoinové burzy peníze nebo je dostat zpátky.
  4. Bitcoinové burzy chtějí mít Vaše peníze, na svém účtu. Když někdo prolomí jejich systém nebo Vaše heslo u nich, můžete přijít o majetek, který Vám spravují.
  5. Bitcoinové burzy si berou z Vašeho každého obchodu provizi v procentech.
Jaký desetinný oddělovač se používá na tomto webu?

V ČR (a některých dalších zemích) se desetiny oddělují od celé části čísel desetinnou čárkou. Na tomto webu se ale používá desetinná tečka.